Ismertette az igazságügy reformjának tervezetét Tudorel Toader miniszter
FRISSÍTVE: Nem az államfő nevezi ki az ügyészségek országos vezetőit, a bírák és ügyészek anyagilag is felelnek a tévedéseikért, az igazságügyi felügyelet pedig a Legfelsőbb Bírói Tanácstól minisztériumhoz kerül. A változásokat Tudorel Toader miniszter ismertette szerdán.
A tárcavezető az igazságszolgáltatás működését szabályozó törvények módosításának tervezetét mutatta be egy sajtótájékoztatón. Érvelése szerint azért van szükség a módosításokra, mert 13 év telt el a jogszabályok elfogadása óta, és közben Románia európai uniós tagállam lett. Emlékeztetett: az intézkedés a kormányprogramban is szerepel.
A miniszter hangsúlyozta, a szóban forgó törvényeket nem sürgősségi rendelettel módosítják, hanem törvénytervezetet terjeszt a tárca a kormány elé, és ha a kabinet elfogadja, továbbküldik a parlamentnek jóváhagyásra.
Nem az államfő nevezi ki a főügyészeket
Az egyik legfontosabb módosítás, hogy kizárnák az államfőt a legfőbb ügyészség és az alárendeltségébe tartozó vádhatóságok vezetőinek kinevezési folyamatából. Tudorel Toader tájékoztatása szerint ezentúl a Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) nevezné ki a legfőbb ügyészt és a legfőbb ügyészség alárendeltségébe tartozó vádhatóságok vezetőit, egy átlátható eljárás alapján. A kinevezés az igazságügyi miniszter és nem az államfő javaslata alapján történne, ahogyan az eddig volt.
A tárcavezető hozzátette, a legfelsőbb bíróság elnökét továbbra is az államfő nevezi majd ki, a CSM bírói szakosztályának javaslatára. A tervezett módosítások között szerepel az is, amelynek értelmében az eddigi háromról négy évre nő a főügyészek mandátumának időtartama.
Változnak a bírák és ügyészek előléptetésének feltételei is. A tervezet értelmében a bírák hét ledolgozott év után léptethetők elő törvényszéki bírókká, és ugyanez érvényes az ügyészekre is. Azok az ügyészek, akik a DNA vagy a DIICOT keretében kívánnak tovább tevékenykedni, nyolc év után pályázhatnak erre.
Az ítélőtáblai bíróvá történő előléptetés feltétele a tíz év szolgálati jogviszony, a legfelsőbb bíróság tagjaivá pedig 18 év szolgálat után válhatnak a bírák. Az ügyészeknek 15 évnyi tevékenység után lenne lehetőségük arra, hogy a legfőbb ügyészségen folytathassák tevékenységüket.
Közvetve a minisztérium ellenőrizné a bírákat
Az igazságszolgáltatás működését szabályozó törvények módosításáról szóló tervezet többek között azt is előírja, hogy az eddig a CSM keretében működő Igazságszolgáltatási Felügyelet kerüljön át az igazságügyi minisztérium alárendeltségébe. A tárcavezető hangsúlyozta, a testület megőrizné függetlenségét, autonómiáját, semmiképpen "nem kerülne a politikum igazgatása alá".
A miniszter szerint hozzávetőlegesen 7 000 ügyész és bíró tevékenykedik Romániában, az CSM 70 tagjára pedig rendkívül fontos szerep hárul. A testületnek a szaktárca alárendeltségébe történő utalásával az a cél, hogy biztosítsák a felügyelet autonómiáját és függetlenségét - tette hozzá Tudorel Toader.
A korrupt bírákat már nem a DNA üldözné
A legfőbb ügyészség keretében létesítendő, külön szaktestület folytatná le ezentúl a bírák és ügyészek ellen indított bűnügyi eljárásokat, függetlenül attól, hogy milyen jellegű és súlyú bűncselekményekkel gyanúsítják őket. A tárcavezető szerint az ezekkel az ügyekkel foglalkozó testületet 20 ügyész alkotná.
"Mindannyian láthattuk, a bírók sokszor felróják, hogy egy-egy ítéletet követően azok az ügyészek folytatnak vizsgálatot ellenük, akiknek a vádiratába foglaltakkal ellentétes döntést mondtak ki. Én személy szerint nem vagyok meggyőződve arról, hogy ez így történik, mert még nem született olyan jogerős ítélet, amely ezt alátámasztaná, de a bírák függetlenségének garanciájaként létrehozunk egy 20 ügyészből álló testületet, amely a bírák és ügyészek által elkövetett feltételezett bűncselekmények kivizsgálásával foglalkozik majd" - fogalmazott a miniszter.
Felelősségre vonhatók az ügyészek
A törvénymódosítás felelősségre vonhatóvá tenné a munkájuk során hibát elkövető bírákat és ügyészeket. A miniszter hangsúlyozta, eddig a jogszabály feltételes módban fogalmazott, hogy az állam eljárást indíthat a hibákat elkövetők felelősségre vonása érdekében, de - mint mondta - ez soha nem történt meg. Azt ígérte, hamarosan nyilvánosságra hozza, hány hibás döntés született és ezek következtében hány személynek hány évet kellett jogtalanul fogdában vagy börtönben töltenie.
- 35684 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35686 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35686 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35687 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35688 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35689 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni